Droga prowadząca przez stepy cz. 10

Klimat wywiera na zwierzęcia wpływ większy, niż na człowieka, który skutecznie broni się przeciw oddziaływaniu meteorologicznemu z pomocą mieszkania i odzieży.

Spostrzeżono, iż konie zwłaszcza rozwijają się dodatnio w klimacie suchym, odznaczają się tam wstrzemięźliwością, lekkością i siłą, mają nogę nerwową, a kopyta twarde. Przeciwnie, w krajach wilgotnych, posiadają wielki, a ciężki łeb, niekształtny tułów, obciążone nogi, złe kopyta i płaskie stopy. W Gwinei, w Indiach, w Chinach są małe, słabe, tchórzliwe i źle zbudowane.

Klimat na płaskowzgórzu jest suchy, zarówno na skutek wyniosłego poziomu, jak gwałtowności wiatrów i krótszej pory dżdżystej. Koń znajduje na tych wysokościach warunki, bardzo sprzyjające jego rozwojowi.

Zwierzę to musi zarówno przystosowywać się do upałów jak i chłodów, właściwych wielkim płaskowzgórzom. Wiadomo, iż koń, który w Arabii i w Egipcie znalazł takie pomyślne otoczenie, również rozwija się na północy. Jak powiedziałem, czuje on nawet szczególne upodobanie do upałów.

Znajdujemy je w Syberii, gdzie przebywają ogromnymi tabunami. W tym kraju możemy wyznaczyć granicę północną jego pobytu na 63°, na szerokości Berezowa nad Obją.

Comments
  1. 3 miesiące ago